کد خبر : 23426
تاریخ انتشار : سه شنبه 13 دی 1401 - 18:30

سخنگوی دولت: واردات خودروهای فرانسوی اصلا در دستور کار دولت قرار ندارد

سخنگوی دولت: واردات خودروهای فرانسوی اصلا در دستور کار دولت قرار ندارد

علی بهادری سخنگوی دولت در رابطه با برنامه دولت برای واردات خودرو فرانسوی گفت: هم در دوره تحریم و هم در واردات خودرو شاهد بدعهدی دولت فرانسه بودیم. پیش از این هم سوابق منفی در خصوص خون‌های آلوده از برخی دولتمردان فرانسه شاهد بودیم. واردات خودروهای فرانسوی اصلاً در دستور کار دولت قرار ندارد. این

علی بهادری سخنگوی دولت در رابطه با برنامه دولت برای واردات خودرو فرانسوی گفت: هم در دوره تحریم و هم در واردات خودرو شاهد بدعهدی دولت فرانسه بودیم. پیش از این هم سوابق منفی در خصوص خون‌های آلوده از برخی دولتمردان فرانسه شاهد بودیم. واردات خودروهای فرانسوی اصلاً در دستور کار دولت قرار ندارد. این در حالی است که ثبت سفارش خودرو از سایر کشورها با رعایت استانداردها مجاز است. مهر: سخنگوی دولت گفت: عرضه ارز در سامانه نیما به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسیده است در حالی که در بازه زمانی گذشته این میزان ۲۲ میلیارد دلار بوده است و ۶۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت صبح امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اهالی رسانه ضمن تبریک آغاز سال نوی میلادی به هم وطنان مسیحی کشور و مسیحیان سراسر جهان اظهار داشت: آرزو می‌کنیم سالی بدون تهدید و جنگ و پر از شادی در سراسر جهان شاهد باشیم.وی عنوان کرد: امروز سومین سالگرد شهادت سردار عزیز قلب همه ایرانیان و مدافعان امنیت جهانی «حاج قاسم سلیمانی» هستیم. روز مقاومت و روزی که همه ایرانیان بزرگی و مردانگی مردی که قلبش برای همه ایرانیان می‌تپید و الگویی برای مودت همه ایران بود را گرامی می‌دارند. یاد و خاطره این شهید و شهدای مقاومت و سایر شهدای منطقه همیشه زنده خواهد بود و ان شاءالله ما در حوزه حکمرانی از ایشان الگوگیری کنیم.سخنگوی دولت با اشاره به بخشی از دستاوردهای دولت در فصل پاییز بیان کرد: در این فصل، عرضه ارز در سامانه نیما به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسیده است در حالی که در بازه زمانی گذشته این میزان ۲۲ میلیارد دلار بوده است و ۶۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: بدون استثنا هر روز عرضه بیش از تقاضا بوده است و نشان می‌دهد تراز تجاری ما قابل قبول است. الحمدالله در ماه گذشته شاهد افزایش مداوم و مستمر صادرات نفت خام و میعانات گازی نسبت به گذشته بودیم و رکورد صادرات نفت در ماه گذشته شکسته شد.وی افزود: در خصوص گازهای مشعل که از منشأ آلودگی هوا بودند رشد ۲۰ درصدی جمع آوری آنها را داشتیم که ان شاءالله در آینده بیشتر شاهد آثار زیست محیطی آن خواهیم بود.سخنگوی دولت تصریح کرد: افتتاح طرح آبرسانی به ۵۰۰ روستا را در این ماه‌ها داشتیم. اقدام جهادی دولتمردان و وزارت نیرو از ابتدای آغاز دولت سیزدهم دارد موفقیت‌های خود را به نمایش می‌گذارد. در سه ماهه پاییز شاهد بهره برداری از ۶ نیروگاه برقی بودیم. نرخ رشد نقدینگی در آخر پاییز ما نیز به گونه‌ای بوده است که موفقیت دولت در کنترل نرخ رشد را نشان می‌دهد.
تحقق صد درصدی درآمدهای مالیاتی
بهادری جهرمی گفت: آمار تحقق صد درصدی درآمدهای مالیاتی را داشتیم. امسال برای اولین بار پایه مالیاتی ۵ درصد کاهش داشته است و با این وجود که فشار مالیاتی کاهش پیدا کرده، شاهد وصول درآمدهای مالیاتی هستیم. همچنین ۶۷ هزار میلیارد تومان در این سه ماهه وام ازدواج پرداخت شده است. وی ادامه داد: الحمدالله در شب یلدای امسال شاهد خبر خوشحال کننده پرداخت بخشی از سود سهام عدالت بودیم و تقریباً نیمی از سود این سهام پرداخت شد. صادرات محصولات صنعتی کشور نیز به نسبت مدت مشابه شاهد افزایش ۲۰ درصدی است. ترانزیت کالا هم ۲۲ درصد رشد داشته است. سخنگوی دولت عنوان کرد: تمام مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد و خرید گندم ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد. صادرات آبزیان ۶۸ درصد رشد داشته و تولید آن نیز ۲۲ درصد رشد داشته است. راه آهن زاهدان _خاش نیز در این فصل افتتاح شد. بهادری جهرمی اضافه کرد: توانستیم به درمان سرطان خون دست پیدا کنیم و در آذر ماه توانستیم ۱۳ روز بدون فوتی کرونا را تجربه کنیم. دولت موفق شده است ۹۰ درصد دستگاه‌های دولتی را به پنجره ملی خدمات هوشمند متصل کند. همزمان نیز اقداماتی برای توسعه شبکه ملی ارتباطات رخ داده است که به ۶۰ درصد پیشرفت رسیده است. وی گفت: در پاییز ماه تست موفق عملکرد بلوک انتقال مداری سامان را داشتیم که ایران را به لبه سطح عام دانش فضایی رسانده است. سخنگوی دولت اظهار کرد: یکشنبه گذشته دومین جلسه هیأت دولت و استانداران برگزار شد و مباحثه و هم فکری برای گسترش و سرعت بخشی به اجرای طرح نهضت ملی مسکن صورت گرفت.
ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ۴ جلسه برگزار کرده است
بهادری جهرمی در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه چرا جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دولت سیزدهم به تناوب برگذار نمی‌شود، بیان کرد: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تا امروز ۴ جلسه داشته و آخرین جلسه آن مهر ماه امسال برگزار شده است. البته طبیعتاً فعالیت ستاد محدود به برگزاری صرف جلسات نیست. حذف امضاهای طلایی با الکترونیکی کردن صدور مجوزهای کسب و کارها یکی از اقدامات اساسی در جهت کاهش مفاسد اقتصادی بود. وی تصریح کرد: انتشار لیست بدهکاران بانکی، صدور دستگاه‌های کارت خوان و انتشار صورت‌های مالیاتی قریب به ۸۰ شرکت و شفافیت سازی های عملکردی در حوزه مبارزه با فساد صورت گرفته است و چهار جلسه‌ای هم که برگزار شده برای پیگیری موضوعات خاص بوده است. سخنگوی دولت در رابطه با نقدهای مراجع تقلید نسبت به عملکرد دولت و برنامه دولت برای رفع دغدغه‌ها افزود: رهنمودهای مراجع تقلید همیشه برای نهادهای مختلف قابل استفاده بوده است و این دولت نیز جهت حرکت خود را عمل به این نکات ارزشمند می‌دانند و آن را سر لوحه کار خود قرار داده است. بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: مواردی که در دیدار اخیر رئیس مجلس با مراجع مطرح شد قطعاً مورد توجه قرار می‌گیرد. برای نمونه حل مسأله بحران سلامت یکی از دغدغه‌های روز مردم بود که با اولویت دهی مردم و همراهی مراجع مدیریت شد و به سامان رسید.
مشکلات معیشتی از گذشته به دولت به ارث رسیده
وی اضافه کرد: تورم قریب به ۶۰ درصدی و کاهش آن به ۴۰ درصد علی رغم تحریم جهانی و بحران اوکراین و غیره آثار تورمی آنها یعنی دولت یا تمام توان در حال حل مسائل و مشکلات معیشتی مردم است و ما شاهد کاهش ضریب جینی در کشور بودیم و اینها به معنای توجه به معیشت مردم و کاهش فاصله طبقاتی است. افزایش ۵۷ درصد حداقل حقوق بگیران به وضعیت معیشتی کمک می‌کند. سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه مشکلات معیشتی از گذشته به دولت به ارث رسیده اما دولت تلاش می‌کند آنها را مرتفع کند. دولت ماهانه در حال تسویه بدهی‌های دولت قبل را انجام می‌دهد. بهادری جهرمی در رابطه با نظر دولت در خصوص برجام بیان کرد: بهره برداری از ابزارهای خارجی مانند تجارت خارجی اهمیت دارد اما نباید کشور را وابسته و شرطی ارتباط با خارج از کشور کرد زیرا نتیجه آن رشد اقتصادی تقریباً صفر خواهد بود که در دهه ۹۰ آن را تجربه کردیم. وی تصریح کرد: تورم ۶۰ درصدی ۱۴۰۰ نتیجه همین شرطی کردن‌ها بوده است و ما در عین حال پا به پای حرکت برای خنثی سازی تحریم‌ها، از اقدامات برای رفع تحریم‌ها هم فروگذار نخواهیم کرد. اما اقتصاد و معیشت کشور و حل مشکلات را به آن گره نمی زنیم و با شرطی کردن مسیر گذشته را تکرار نخواهیم کرد.
آخرین اخبار از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک
سخنگوی دولت در رابطه با آخرین تصمیم دولت برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک و ۱۱ قلم کالای مورد نظر عنوان کرد: مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ تکلیفی را به دولت باذ کرد که دولت مکلف است تمام درآمدهای ارزی خود را به شکل ETS محاسبه کند. همزمان نیز تکلیفی در قانون از سوی مجلس مقرر شد که آماده سازی کالابرگ الکترونیکی بود و طبیعتاً نیازمند طراحی مقدمات اجرا بود. بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: دولت این مسیر را انتخاب کرد که به صورت نقدی یارانه‌ها را در اختیار مردم قرار دهد و همزمان آماده سازی زیرساخت‌ها را در چند مسیر پیگیری کرد تا بهترین الگو به نتیجه برسد. ما نمی‌توانیم یک سیاست مهم اقتصادی را به شکلی اجرا کنیم که برای مردم مشکل ایجاد کند. وی گفت: اجرای نامناسب قانون ممکن است ما از هدف دور کند. دولت با سرعت مسیر را پیش برد و یکی از الگوها به مرحله قابل قبولی رسید که در استان هرمزگان به صورت آزمایشی اجرا شود. در نهایت مسیری که همه تست‌ها از منظر اجتماعی و اقتصادی را موفق پشت سر بگذارد دولت آن را انجام خواهد داد و با تمام توان تکمیل این مسیر را پیش خواهد گرفت. سخنگوی دولت بیان کرد: در ایام اخیر ما شاهد جنگ ترکیبی بودیم. یک دوره‌ای مقطعی دانش و دانشگاه ما تعطیل می‌شود و امروز مشخص می‌شود به ثبات رشد علمی رسیده ایم یا نرسیدم. عدم ثبات نرخ ارز نیز یکی از اقدامات و ابزار دشمن برای جنگ ترکیبی است. هر کدام از حوزه‌های جنگ ترکیبی قرارگاه خاص خود را در دولت دارد و جنگ اقتصادی قرارگاهش بانک مرکزی است. ملت ایران و مقامات دولتی در این جنگ نیز پیروز خواهند بود و شاهد ثبات خواهیم بود.
دولت با مانع ارزی مواجه نیست
بهادری جهرمی در رابطه با خبر رئیس جدید بانک مرکزی از تثبیت نرخ ارز خاطرنشان کرد: برنامه دولت ایجاد ثبات نسبی در همه بازارها از جمله ثبات بازار ارز است. رئیس بانک مرکزی به برخی از ابعاد اقدامات اقتصادی برای ثبات بازار اشاره کردند و الحمدلله دولت با مانعی از نظر ارزی در این زمینه مواجه نیست. وی افزود: رئیس بانک مرکزی برنامه یکساله را بیان کردند و معاون اول رئیس جمهور ابعاد کلی‌تر آن را بیان کردند و هر دو در یک راستا بوده است.
واردات خودروهای فرانسوی اصلاً در دستور کار دولت نیست
بهادری جهرمی در رابطه با تعرفه واردات خودرو عنوان کرد: یکی از آفت‌های خودرو وارداتی، زیاد بودن تعرفه واردات بود که باعث افزایش نهایی قیمت خودروی خارجی می‌شد و دولت برای اولین بار در آئین‌نامه واردات خودرو، تعرفه واردات خودرو را از ۱۰۰ درصد به ۳۵ تا ۹۰ درصد برحسب قدرت موتور کاهش داد تا قیمت مصرف‌کننده خودروی خارجی تا حد ممکن کاهش یابد. وی در رابطه با برنامه دولت برای واردات خودرو فرانسوی اضافه کرد: هم در دوره تحریم و هم در واردات خودرو شاهد بدعهدی دولت فرانسه بودیم. پیش از این هم سوابق منفی در خصوص خون‌های آلوده از برخی دولتمردان فرانسه شاهد بودیم. واردات خودروهای فرانسوی اصلاً در دستور کار دولت قرار ندارد. این در حالی است که ثبت سفارش خودرو از سایر کشورها با رعایت استانداردها مجاز است.
تمهیدات دولت برای میوه شب عید
سخنگوی دولت در خصوص اقدامات دولت برای جلوگیری از تورم در ایام پایانی سال تصریح کرد: در حوزه میوه شب عید امسال دولت در استمرار واگذاری امور به خود مردم و بخش مردمی است و پیش از این آن را به اتحادیه‌های میوه و تره بار واگذار شده است. دولت به نقش نظارتی خود در این حوزه بازگشته است. پیش‌بینی ما این است که مدیران محلی بتوانند کنترل لازم را انجام دهند و جایی که نیاز به حمایت کلان دولت باشد، ورود خواهد کرد.بهادری جهرمی در رابطه با تیم اقتصادی دولت و استیضاح ناکام وزرا و پیشنهاد خودرو دیگنیتی به نمایندگان گفت: شما که چنین خبری می‌دهید از همان نماینده بخواهید سند خود را مطرح کند تا اگر تخلفی شده است حتماً برخورد شود. اگر شما پیگیری نمی‌کنید بنده از طریق هیئت بازرسی و نظارت آن را پیگیری کنم. ما چنین چیزی را نشنیدیم.وی ادامه داد: مجلس صلاحیت‌های قانونی خود را دارد و نکته مهم آن است که نظر مجلس را مجلس منعکس می‌کند. وقتی استیضاح یک وزیر رأی نمی‌آورد یعنی مجلس مخالف استیضاح است. نظر نمایندگان مجلس ممکن است در حوزه‌های مختلف متفاوت باشد و نمی‌توان نظر نماینده را تحت عنوان نظر مجلس مطرح کرد. سخنگوی دولت عنوان کرد: در حوزه عملکرد مدیران دولتی، دولت مستمر عملکرد مدیران خود را ارزیابی می‌کنید و هر جا احساس کند نیازمند جابجایی است انجام می‌دهد و هر جا نیاز به حمایت از مدیری باشد آن را مورد توجه قرار می‌دهد. وی در پایان در رابطه با تغییرات احتمالی در تیم دولت گفت: تغییرات متعددی صورت گرفت و سه استاندار و رئیس کل بانک مرکزی، معاون ارزی بانک مرکزی، وزیر راه و رئیس بنیاد نخبگان در این ایام تغییر کردند و برنامه دولت این است که ارزیابی همه مدیران مستمر در دستور کار است. قالب همکاران با روحیه جهادی در حال اقدام هستند و هر جا نیاز به تغییرات مدیریتی باشد انجام خواهد شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.