کد خبر : 1416
تاریخ انتشار : یکشنبه 3 خرداد 1394 - 12:12

حسن صادقی: در برابر جدایی تأمین اجتماعی از دولت ،جامعه کارگری مقاومت خواهد کرد

حسن صادقی: در برابر جدایی تأمین اجتماعی از دولت ،جامعه کارگری مقاومت خواهد کرد

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه نباید به کارکرد سازمان تامین اجتماعی از موضع اصل 44 بلکه از منظر اصل 29 قانون اساسی نگاه کرد، افزود: متأسفانه سازمان تامین اجتماعی در طول سالهای عمر خود به عنوان شریک اجتماعی دولت عمل کرده و به جای دولت وظایف او را انجام داده است. به

images[9]

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه نباید به کارکرد سازمان تامین اجتماعی از موضع اصل 44 بلکه از منظر اصل 29 قانون اساسی نگاه کرد، افزود: متأسفانه سازمان تامین اجتماعی در طول سالهای عمر خود به عنوان شریک اجتماعی دولت عمل کرده و به جای دولت وظایف او را انجام داده است.
به گزارش سایت های خبری حسن صادقی اظهار کرد: موضوع اصل 44 درباره بندها، خاص بیمه های تجاری است و ارتباطی با بیمه های اجتماعی که از اهم وظایف است، ندارد.اصل 29 قانون اساسی وظایفی را برای دولتها تکلیف کرده که از آن جمله تأمین اجتماعی جامع و کامل برای آحاد شهروندان با استفاده از منابع عمومی کمکهای مردمی است.

وی افزود: این امر نشان می دهد که دولتها در این زمینه مسئولیت دارند و همه سازمانهایی که به وظایف اصل 29 می پردازند به طور طبیعی از زحمات و پشتیبانی دولت برخوردارند.

صادقی ادامه داد: تجربیات جهانی و توصیه های بین المللی در خصوص ساختار سازمان تأمین اجتماعی چیزی غیر از این را نمی گوید البته آنجا که ساختار ارکان سازمان تعریف می شود یقیناً رعایت اصل سه جانبه گرایی یک فرض واجب است و باید به آنها بها داده شود.

وی ادامه داد: امروز که سازمان به سن میانسالی رسیده ، ساختار منابع و مصارف آن در حال دگرگونی است، مصارف از منابع پیشی گرفته و جای کمکهای دولتی بیش از هر زمان دیگری خود را نمایان می کند چطور می توان رابطه این سازمان با دولت را از نظر منابع قطع کرد؟

صادقی گفت: امروز دولت به واسطه تجمیع بدهی که حدود 100 هزار میلیارد تومان برآورد می شود بدهکار است ولی نباید شک داشت که در آینده دولت باید به فکر سازمان بوده و کمکهای خود را روانه این حوزه کند.

معاون دبیر کل خانه کارگر معتقد است که کوتاه کردن دست دولتها برای جلوگیری از هزینه ها و اقتصادی کردن واحدها یک اصل بدیهی است ولی به معنای حذف تعهدات دولت در حوزه بیمه های اجتماعی نیست و دیر یا زود سازمان تأمین اجتماعی به نقاط بحرانی نزدیک می شود که در آن حال دولت ناچار است نسبت به سازمان توجه و عنایت خاصی داشته باشد.

صادقی درعین حال با اشاره به افزایش تعهدات دولت در قبال صندوق بازنشستگی کشور، صندوق عشایر و روستاییان و صندوق فولاد خاطرنشان کرد: امروز نزدیک به 2،300،000 مستمری بگیر و 11 میلیون شاغل بیمه پرداز در کشور وجود دارد و بررسی میزان سوابق پرداختی شاغلین و همچنین متوسط سنوات دریافت مستمری بگیران نشان دهنده نگرانی جدی سازمان در خصوص عدم توازن منابع و مصارف است.

وی با ابراز تعجب از طرح موضوع جدایی سازمان تامین اجتماعی از دولت، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد که امضا کنندگان این طرح به هیچ وجه با مسایل سازمان و جمعیت تحت پوشش آن، آشنایی ندارند. طبعا اصلاح ساختار و برگرداندن ارکان سازمان تامین اجتماعی به سمت سه جانبه گرایی، هم از نظر شکلی و هم از منظر محتوایی به نحوی که نقش دولت متوازن شود، مورد پذیرش جامعه کارگری است ولی جدایی تعهدات دولت نسبت به سازمان به هیچ وجه قابل قبول نبوده و جامعه کارگری در این زمینه مقاومت خواهد کرد.

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در پایان با تاکید بر اینکه اصل 44 به هیچ وجه در خصوص سازمانهای بیمه گری همچون تامین اجتماعی قابل تعمیم نیست، گفت: این اصل به موضوع خصوصی سازی بر پایه سرمایه گذاری انتفاعی و بخش غیر دولتی اشاره دارد و مطلقا نامی از سازمان های عمومی، غیر دولتی و غیر انتفاعی برده نشده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.