کد خبر : 2761
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 - 8:54
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای ثریا شارقی/مجلس چالش زا یا مجلس هماهنگ با دولت؟! بسته هستند

ثریا شارقی/مجلس چالش زا یا مجلس هماهنگ با دولت؟!

ثریا شارقی/مجلس چالش زا یا مجلس هماهنگ با دولت؟!

آیاانتخاب دکتر میرزایی در حوزه انتخابیه ایلام می تواند معادلات را برهم بزند؟ همیشه تصور این است که کار مردم با انتخاب رئیس جمهور تمام می شود و آن نگرش و تصمیمی که برای انتخاب رئیس جمهور داشتیم باید متفاوت با انتخاب کاندیداهای مجلس باشد. در صورتیکه نوع انتخاب ما در مجلس کار ما را

آیاانتخاب دکتر میرزایی در حوزه انتخابیه ایلام می تواند معادلات را برهم بزند؟
همیشه تصور این است که کار مردم با انتخاب رئیس جمهور تمام می شود و آن نگرش و تصمیمی که برای انتخاب رئیس جمهور داشتیم باید متفاوت با انتخاب کاندیداهای مجلس باشد. در صورتیکه نوع انتخاب ما در مجلس کار ما را تکمیل یا ناقص می کند.
نمایندگی طبق اصل 67 قانون اساسی یک مقام ملی است. نه مقامی در حوزه انتخابیه خاص، پس اگر نگاه ما این گونه بود قطعاٌ ایل و قبیله به فکر و تصمیم ما جهت نخواهد داد.
در این هنگام، دید و نظر ما از حوزه روستا و شهر و استان فراتر می رود و به سطح ملی می رسد و شاید مطلوب تر این می باشد که به سطح بین المللی بیندیشیم و براساس آن انتخاب کنیم با این نگرش قطعاٌ مطلوبترین گزینه را انتخاب می کنیم و کشورمان را آباد می کنیم. ولی وقتی انتظارمان از وکیلی که به مجلس می فرستیم این باشد که فلان روستا را برق بکشد یا در فلان آبادی پل بسازد یا در فلان شهر کارخانه بسازد نه پلی ساخته می شود و نه جاده ای، شهرمان هم ویران تر می شود. وقتی کشورمان آباد شود استان ما هم آباد می شود.
– انتخاب جلال میرزایی در دوره اول تمام معادلات قومی و قبیله ای را برهم زد و تصویری از دموکراسی در یک استان محروم با اشعه هایی خیره کننده از توسعه سیاسی را منعکس کرد.
اگر انتخاب براساس گرایش فکری باشد نماینده منتخب دیگر وام دار ایل و قبیله نخواهد بود و غل و زنجیر ایل و طایفه جلوی حرکت های او را نخواهد گرفت. وقتی صداو سیما برای اولین بار جلسه رای اعتماد یا عدم اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت را به طور زنده از مجلس پخش می کرد فرصت خوبی را در اختیار مردم قرار داد که بتواند نقطه نظرات و تاثیرات آنها را بر سرنوشت کشورمان ارزیابی کنند و بتوانند نمایی عینی از فضای مجلس را داشته باشند.
تصویر فکری و رفتاری ساخته شده در پشت ویترین مجلس برای مردم کشورمان، نمایی از زشتی و یا زیبایی مردمان آن دیار را نشان می دهد. تمام رفتارها و گفتارها و حرکات یک نماینده عصاره فرهنگی آن مردمان را به نمایش می گذارد. نگاه و ذهنیت ساخته شده مردم در مورد آن نماینده این نیست که بگویند این خزل است یا شوهان یا ملکشاهی و یا ارکوازی و… بلکه می گویند او نماینده استان ایلام است یا نماینده چهار محال و بختیاری یا اصفهان است پس با انتخاب درست جلوه ای زیبا از استان نمایش دهیم.
مجلس نهم فراکسیون رهروان ولایت با ریاست آقای لازیجانی و با حدوداٌ 160عضو و رهپویان و جمعیت ایثارگران و پایداری با ریاست حداد عادل با حدود 100عضو و فراکسیون اقلیت اصلاح طلبان با دولت در این مدت کار کردند و در بین فراکسیونهای اصولگرا، رهروان ولایت کمی ملاحظه و تعامل بیشتری با دولت داشتند تا سایر فراکسیونهای اصولگرا.
شرایط کار برای دولت با این وضعیت قطعاٌ بسیار مشکل بوده است وقتی دولت و مجلس در کنار هم باشند و درک مشترکی از شرایط کشور داشته باشند هم افزایی مدیریتی آنها نیز بیشتر خواهد بود و در غیر این صورت مثلاٌ حداقل دولت نمی تواند کابینه مورد قبول خود را تشکیل دهد. این ناهماهنگی، یعنی تزلزل مستقیم در کل مدیریتی اجرای کشور.
پسا تحریم، سیاست خارجی و مجلس دهم :
دستاورد بزرگ دولت یعنی برجام باید ابزار لازم را برای اجرایی شدن و مدیریت آن داشته باشد یکی از این ابزارها مجلس است.
اهمیت داشتن مجلس که نگرش آن در مورد برجام مثبت و دغدغه آن باشد حیاتی است باید با تشریح این موضوع برای مردم روشن کرد که کاندیداهایی که دغدغه اجرای برجام را دارند باید بعنوان یک شاخص مثبت برای مردم جا بیفتد تا بتواند اجماع مردم را بدنبال داشته باشد.
میوه عقلانیت مردم در انتخاب دکتر روحانی لغو 6 قطعنامه سازمان ملل متحد و تصویب قطعنامه 2231 و بدنبال آن خارج شدن ایران از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد که ایران را تهدیدی علیه صلح جهانی می دانست و عصبانت رژیم صهیونستی را بدنبال داشت، بود حفظ این میوه با انتخاب نمایندگانی مثل دکتر جلال میرزایی امکان پذیر خواهد بود. انتخاب جلال یعنی نشان دادن اوج دموکراسی در استان ایلام.ویعنی برهم زدن معادلات
• فعال سیاسی اصلاح طلب

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.