کد خبر : 2025
تاریخ انتشار : جمعه 30 مرداد 1394 - 7:24
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای روحانی: مسجدی که بوی وحدت ندهد، مسجد ضرار است / مسجد جای سیاست هست ولی جای حزب نیست بسته هستند

روحانی: مسجدی که بوی وحدت ندهد، مسجد ضرار است / مسجد جای سیاست هست ولی جای حزب نیست

روحانی: مسجدی که بوی وحدت ندهد، مسجد ضرار است / مسجد جای سیاست هست ولی جای حزب نیست

رئيس جمهور گفت: امروز گام بسيار مهم و بلندي برداشتيم، چه كسي فكر مي‌كرد كه ما را به سازمان ملل ببرند و شش قطعنامه عليه ما صادر كنند و ما بتوانيم كاري کنيم كه همان سازمان ملل بنشيند و همه آن شش قطعنامه را لغو كند؟

روحانی: مسجدی که بوی وحدت ندهد، مسجد ضرار است / مسجد جای سیاست هست ولی جای حزب نیست / آیت الله مهدوی سال 53 به شوخی می گفت، تو بالاخره هم خودت را و هم مرا گیر می اندازی
رئيس جمهور گفت: امروز گام بسيار مهم و بلندي برداشتيم، چه كسي فكر مي‌كرد كه ما را به سازمان ملل ببرند و شش قطعنامه عليه ما صادر كنند و ما بتوانيم كاري کنيم كه همان سازمان ملل بنشيند و همه آن شش قطعنامه را لغو كند؟

رئيس جمهور گفت: امروز گام بسيار مهم و بلندي برداشتيم، چه كسي فكر مي‌كرد كه ما را به سازمان ملل ببرند و شش قطعنامه عليه ما صادر كنند و ما بتوانيم كاري کنيم كه همان سازمان ملل بنشيند و همه آن شش قطعنامه را لغو كند؟

به گزارش «انتخاب»، حجت الاسلام و المسلمین روحاني در اجلاس روز جهانی مسجد افزود: چه كسي فكر مي کرد كه آنها بگويند فعاليت هسته اي در ايران ممنوع است و امروز در همين قطعنامه فعاليت هسته اي ايران را به رسميت بشناسند و نه تنها به رسميت بشناسند، بلكه حمايت كشورهاي ديگر را براي توسعه فناوري هسته‌اي بخواهند؟

رئيس جمهور گفت: چه كسي فكر مي کرد همان سازمان مللي که تحريم را بغلط بر ما تحميل كرد، طي قطعنامه‌اي تحريم‌ها را كنار بگذارد؟

وي افزود: اين نشان مي‌دهد كه اگر همه ما دست به دست هم بدهيم، از تدبير استفاده كنيم و اميد به آينده داشته باشيم ان شاءالله پيروزيم.

روحاني بابيان اينكه امروز روزي است كه باز هم به همدلي و همزباني نياز داريم گفت: اين هسته‌اي براي اين است که فضا پيش روي ما را باز كند وما بتوانيم مسائل اقتصادي و اجتماعي و اشتغال جوان‌هايمان و اقتصاد مقاومتي را بهتر اجرا كنيم و بتوانيم كاري کنيم كه اقتصاد ما رونق پيدا كند و توليد به آن نقطه‌اي برسد كه مطلوب است.

رئيس جمهور ادامه داد: بتوانيم شرايطي درست كنيم تا جوان‌هايي که از دانشگاه فارغ التحصيل مي‌شوند، بتوانند مشاغل لازم را داشته باشند و بتوانيم با وحدت و اتحاد حتي به همسايه‌هايمان كمك كنيم.

روحاني گفت: به كشورهايي که امروز در رنجند، فلسطين، لبنان، سوريه، عراق، بحرين، يمن و حتي پاكستان و افغانستان، همه اين كشورهايي که در دور و بر ما در منطقه هستند در رنجند و ان‌شاءالله بتوانيم با وحدت و اتحاد به آنها نيز ياري و كمك كنيم.

رئيس جمهور افزود: همه اينها در صورتي امكان پذير است كه شما علما و بزرگان و شما هاديان قوم مثل گذشته در صف مقدم ايستادگي و مقاومت و آماده كردن مردم براي حضور در صحنه‌ها (حاضر باشيد) چون بدون مقاومت، تحمل و صبر امكان پذير نيست كه ما به اهداف بلندمان دست يابيم.

روحاني گفت: با همت شما در سايه مساجد پررونق ان‌شاءالله باحضور جوان‌هاي ما به اهداف بلندمان به حول و قوه الهي دست خواهيم يافت.

مسجد نباید محلی برای یک حزب باشد

رئیس جمهور تأکید کرد: مسجد خانه ملت است و نباید محلی برای یک حزب و تشکل سیاسی خاص باشد.

روحانی گفت: مسجد جای سیاست است اما جای حزب نیست، مسجد محل طرح مسائل اجتماعی و فرهنگی، مسائل منطقه و جهان اسلام وخطرهایی است که برای جهان اسلام ازجانب استکبار ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه منبر مسجد نباید به محلی برای تبلیغ یک حزب و تشکل خاص تبدیل شود گفت: اگر یک مسجد به محلی برای تبلیغ یک حزب و مسجدی دیگر به محلی برای حزب دیگر تبدیل شود از این مسجد نمی توان انتظار وحدت و اتحاد داشت .

رئیس جمهور افزود: مسجد باید فراتر از یک حزب و تشکل سیاسی باشد، مسجد خانه احزاب نیست بلکه خانه ملت است، قدوم همه کسانی که برای نماز، کمک به دیگران پا به مسجد می گذارند باید بر چشمان ما باشد و مسجد نباید رنگ و بوی حزب وجناح و تشکل خاصی بگیرد.

وی اضافه کرد: مسجد باید رنگ و بوی اسلام داشته باشد، همچون مسجدالنبی که رنگ و بوی پیامبر می دهد .

روحانی با اشاره به نقش مساجد در شکل گیری نهضت انقلاب اسلامی گفت: عمده سخنرانی‌های مهم حضرت امام خمینی(ره) و دیگر بزرگان و مراجع و مدرسان در دوران مبارزه در مسجد ایراد شد و در واقع مساجد مرکز و موتور حرکت برای کاروان عظیم نهضت اسلامی تا رسیدن به پیروزی در انقلاب اسلامی بود.

مسجد مرکزی برای اتحاد و جذب مردم است

روحانی در ادامه سخنرانی خود در اجلاس روز جهانی مسجد گفت: جان و روح مسجد باید مبتنی بر قرآن و اهل بیت (ع) باشد، منافع کشور و دنیای اسلام باید در مساجد محقق شود و مسجد مرکزی برای اتحاد و جذب مردم باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر شاخصی می داشتیم به عنوان نمونه از یک مسجد خاص بررسی می کردیم آنهایی که از مسجد فاصله گرفته‌اند چقدر جذب شده‌اند و یا اینکه مسجد چقدر جوانان را جذب کرده است و یا اینکه مساجد تا چه حد جوانان را با اسلام آشتی داده اند بسیار خوب بود.

وی گفت: معیار مسجد این است که جوانان و مردم را جذب کند نه اینکه فقط به کاشی‌کاری، فرش و امکانات آن توجه کنیم بلکه آنچه اهمیت دارد حضور نسل جوان در مساجد و محافل است که امیدواریم در مساجد بر اساس تقوا و برای طهارت و پاکی، امور دینی دنبال شود.

روحانی با اشاره به آیه شریفه «فِیهِ رِجَالٌ یُحِبُّونَ أَن یَتَطَهَّرُواْ » افزود: مسجد جای پاکی است و جایی که همه را جذب کند به سمت پاکی و روح، ذهن و فکر که همین مساجد کمک بزرگی به نظام و انقلاب اسلامی کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: دولت تدبیر و امید در سایه مساجد، حرکت علما، رهبری معظم انقلاب اسلامی، حمایت مراجع و حوزه های علمیه به لطف خدا در این مدت دو سال به توفیقات زیادی دست یافت.

روحانی با اشاره به اینکه 26 مرداد دو سالگی دولت تدبیر و امید تمام شد و وارد سه سالگی خدمت به مردم شده‌ایم افزود: خدا را شکر در سایه حضور مردم، هدایت داهیانه رهبری، مساجد و طلاب قدم های بسیار مهمی را در مسائل مهم نظام برداشته ایم.

از آغاز فعالیت دولت یازدهم، آرامش در بازار محقق شد

رئیس جمهور گفت: قبل از اینکه وارد مذاکرات هسته‌ای شویم می‌بایست مقدماتی فراهم می‌شد که یکی از این مقدمات برقراری آرامش در بازار و رفع بی ثباتی اقتصادی بود.

روحانی افزود: موضوع هسته ای، موضوعی ساده نبود و از 12 سال پیش در این باره با معضل و مشکل مواجه بودیم و البته این معضل از طرف دشمنان این مرز و بوم و با بهانه‌های واهی و نادرست آغاز شد.

وی گفت: برای اینکه بتوانیم این معضل را از طریق مذاکره و گفتگو با کمترین هزینه برطرف کنیم و به هدف بلند دست یابیم کار ساده ای نبود و ابتدا می‌بایست مقدمات این کار فراهم می شد.

رئیس جمهور افزود: اگر بدون مقدمات، پای میز مذاکره می نشستیم احتمال توفیق ما بسیار بسیار کم بود و در نخستین قدم باید افکار عمومی دنیا را برای این مسئله آماده می کردیم.

روحانی گفت: در روزهای نخست فعالیت دولت و در مهر 1392 که بنده به نمایندگی از طرف ملت ایران در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کردم آنجا به کشورهای دنیا پیشنهاد دادم که باید جهان ما جهان عاری از افراط و خشونت باشد و خواستم که این نظریه و این هدف مهم در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب کشورهای جهان برسد.

رئیس جمهور افزود: این سخن برای برخی‌ها خیلی سخت بود زیرا ایرانی که از نظر آنها و به‌دروغ مرکز خشونت و تروریسم بود پیشنهاددهنده جهان عاری از افراط و خشونت شده بود.

روحانی گفت: به حول و قوه الهی ظرف چند ماه و با تلاش دیپلماتیک فعال کشور این طرح در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید و اگرچه برخی کشورها مانند امریکا و رژیم صهیونیستی با این طرح مخالفت کردند و در مخالفت با آن سخن گفتند و گفتند ایران نباید پیشنهاددهنده این طرح مهم باشد،‌ اما همچنان حمایت کشورهای مختلف از این طرح شدید بود که در لحظه رأی گیری حتی آن دو، سه کشور مخالف هم جرأت نکردند بگویند رأی گیری شود زیرا می دانستند که بی حیثیت می شوند و این بود که این طرح بدون رأی گیری به تصویب رسید.

رئیس جمهور افزود: وقتی در سازمان ملل کسی تقاضای رأی گیری نمی کند و به اصطلاح طرحی با چکش رئیس به تصویب می رسد اصطلاحاً می گویند به اتفاق آراء تصویب شد.

وی گفت: این قدم اولی بود تا افکار عمومی دنیا بداند ایران کشور صلح است نه کشور تجاوز و سلاح‌های کشتار جمعی و ایران قربانی این سلاح‌هاست.

روحانی افزود: در قدم دوم لازم بود داخل کشور را از لحاظ اقتصادی به آرامش برسانیم.

وی گفت: اگر شما در کشوری زندگی کنید که امروز فلان ارز خارجی این قیمت را دارد و فردا قیمتی دیگر و ماه بعد دو برابر می شود و کالاهایی که در بازار به فروش می رسد هر روز یک نرخ دارد و پرشی حرکت می کند، این نشان‌دهنده بی ثباتی است و آن کشور نمی تواند در چنین شرایطی پای میز مذاکره بیاید چرا که طرف مقابل زیر بار حرف حق نمی آید.

رئیس جمهور افزود: کشوری می تواند پای میز مذاکره بنشیند که در شرایط تحریم آرامشی را در بازار به وجود آورده باشد و در همان ماه‌های اولیه این آرامش در بازار به وجود آمد.

دولت نمی‌تواند به‌تنهایی در یک مصاف بین المللی پیروز شود

رئیس جمهور گفت: در زمان تحلیف در مجلس شورای اسلامی با اینکه زمان کمی برای دعوت از کشورها بود، وزارت امور خارجه از بعضی از کشورها مانند کشورهای دوست و اطراف برای شرکت در مراسم تحلیف در سال 92 دعوت کرد و در آن زمان کوتاه 50 هیئت خارجی در مراسم تحلیف شرکت کردند و این علامت بسیار خوبی بود به دنیا که ایران تنها نیست و آنهایی که فکر می کردند ایران منزوی شده است در خطا و اشتباه هستند.

روحانی افزود: مقدمه دیگری که باید آماده می کردیم یک تیم مذاکره کننده بود که آن تیم قدرت داشته باشد در برابر شش قدرت بزرگ جهان بنشیند و از لحاظ علمی، سیاسی، حقوقی و فن مذاکره آمادگی داشته باشد و قادر به مذاکره با طرف مقابل باشد.

رئیس جمهور گفت: برای این کار یک تیمی مورد نظر قرار گرفت که هم من آنها را از دیرباز می شناختم و همه تیم مورد حمایت مقام معظم رهبری بود و آقا هم آنها را می شناخت این خیلی مهم بود چون مسائل مهم کشور بدون وحدت و یکپارچگی، برادری و اجماع به نتیجه نمی رسد.

روحانی افزود: اگر فکر کنیم که یک جناحی درباره یک مسئله بین المللی برود در مذاکره جهانی گفتگو کند و پیروز شود این شدنی نیست، اگر دولت بخواهد به‌تنهایی برود در یک مصاف بین المللی پیروز شود و مجلس، قوه قضاییه و نیروهای مسلح با او نباشند و از همه مهم‌تر مقام معظم رهبری و چتر هدایتش نباشد، موفق نخواهد شد.

رئیس جمهور گفت: ما جایی پیروز می شویم که متحد و یکپارچه باشیم و دست به دست هم بدهیم و امروز با وحدت و یکپارچگی در برابر دنیا ایستادیم و در همه مصاف ها با وحدت و اتحاد قادر می شویم که پیروز شویم.

روحانی افزود: وقتی همه این موضوعات فراهم شد، سرمایه های اصلی هم داشتیم، سرمایه اصلی مقاومت و ایستادگی ملت در 10 سال گذشته بود، ملت نترسیده بود، نهراسیده بود و فشار تحریم هم او را خم نکرده بود.

رئیس جمهور گفت: انتخاباتی داشتیم که در آن انتخابات 73 درصد مردم در آن شرکت کرده بودند آن حماسه سیاسی به تعبیر مقام معظم رهبری آفریده شده بود، وقتی آن سرمایه های اصلی بود و از همه مهم‌تر عنایت حق، توجهات حضرت ولی عصر(عج) و از همه مهم‌تر عنایات مولای ما امام رضا (ع) هست و وقتی عنایت و لطف حق و نظر حق و یکپارچگی ملت، ایستادگی و مقاومت ملت، هدایت‌های مقام معظم رهبری، حضور همه قوا، دولت و مجلس و قوه قضاییه همه کنار هم هست، اینها سرمایه اصلی بود.

تل آویو به هیچ یک از اصول اجتماعی و انسانی تعهدی ندارد

رئیس جمهور گفت: حادثه تلخ به آتش کشیدن قبله اول مسلمانان به دست رژیم غاصب صهیونیستی هرگز فراموش نخواهد شد.

روحانی با اشاره به آیه شریفه سُبْحانَ الَّذِی أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِی بارَکْنا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ ؛ افزود: روز جهانی مسجد را گرامی می داریم و خاطره تلخ به آتش کشیده شدن قبله اول مسلمانان در 46 سال گذشته را از یاد نخواهیم برد.

رئیس جمهور گفت: این حادثه به آن معنا بود که رژیم متجاوز و اشغالگر صهیونیستی به هیچ یک از اصول اجتماعی و انسانی تعهدی ندارد، نه تنها به مردم و کودکان و زنان رحم نمی کند و به کشتار و تجاوز ادامه می دهد، بلکه حتی به یک معبد، عبادتگاه، مسجد و قبله‌گاه اولیه مسلمانان جهان و سرزمین و مکانی که مورد احترام سایر ادیان آسمانی نیز هست وقعی نمی نهد.

روحانی ادامه داد: این حرکت رژیم صهیونیستی از یک طرف نشان‌دهنده ماهیت تجاوزگری، و از طرف دیگر علامتی برای بیداری و هوشیاری ما به منظور حفظ هویت دینی و اسلامی است و مراکزی که به عنوان مراکز اخلاق، تعلیم، تربیت و ترویج احکام اسمانی در میان همه ماست.

تجلیل رئیس جمهور از مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی

رئیس جمهور با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله مهدوی کنی، این مرحوم را از بزرگان پر افتخار روحانیت ایران به‌ویژه تهران ذکر کرد.

روحانی افزود: آیت الله مهدوی کنی همواره نقش بسیار برجسته ای در ساماندهی امور روحانیت و ازجمله ساماندهی مساجد ، مدارس دینی و به ویژه در دوران نهضت اسلامی برای ساماندهی امر حرکت و نهضت اسلامی در کشور به خصوص در تهران داشت و پس از آن هم برای استقرار و مدیریت نظام جمهوری اسلامی نقش قابل توجهی ایفا کرد.

وی گفت: من از همان سال های اولیه دهه 50 از نزدیک با ایشان آشنا بودم و از محضر علمی، سیاسی و اخلاقی ایشان بهره بردم و همیشه در محضر علما و اجتماعاتی که داشتیم از محضر ایشان بهره می‌گرفتیم.

رئیس جمهور افزود: شاید نخستین باری که از نزدیک‌تر با ایشان آشنا شدم ماه رمضان 53 بود که من در مسجد ایشان، مسجد جلیلی سخنرانی می کردم که آن جلسه در نهایت منجر به تعطیلی و فرار من و دستگیری مرحوم آیت الله مهدوی کنی شد.

روحانی گفت: مرحوم مهدوی کنی از ابتدا هم با همان لحن شوخی می فرمود: تو امسال هم خودت را و هم مرا گیر می اندازی.

وی با اشاره به اینکه نام آیت الله مهدوی کنی از آغاز تا پایان عمر مبارکش در صدر سرداران مجاهد خط مقدم نهضت و انقلاب اسلامی بوده است افزود: تردیدی ندارم که خانواده محترم این یار سفر کرده و فرزندان عزیز و همسر گرامی اش به ویژه حجت الاسلام و المسلمین آقا سعید مهدوی کنی و داماد گرامی‌شان، با تلاش و مجاهدت نخواهند گذاشت جای ایشان در علم و دانشگاه و تربیت فرزندان این مرز و بوم در مسائل اجتماعی و سیاسی خالی بماند.

وی اضافه کرد: بدون تردید همه شاگردان ایشان هم تلاش خواهند کرد تا نام، راه‌ و اخلاق ایشان جاودان بماند.

مسجد محور اصلی شهر و جامعه هست و خواهد بود

روحانی با بیان اینکه مسجد برای ما مرکز بسیار مهمی است گفت: از دیرباز معماری اسلامی هم به ما گفته که مسجد محور اصلی شهر و جامعه هست و خواهد بود .

رئیس جمهور افزود: همواره ابتدا مسجد ساخته می شد تا در کنار آن مدارس علمیه و سپس بازار ساخته شود و در کنار آنها مرکز حکومتی استقرار یابد.وی گفت: سیاست، ‌اقتصاد، علم و مسائل اجتماعی همواره در سایه مسجد و در کنار مسجد بوده است.

روحانی افزود: البته اساس مسجد، مرکز عبادت است همانطور که از نامش پیداست محل معنویت، اخلاق، تعلیم و تربیت است البته نمی خواهیم بگوییم در دنیای امروز مسجد جای مدرسه، دانشگاه و یا مراکز فرهنگی و ورزشی را بگیرد که هر کدام جای خود را دارند اما مسجد مرکزیت خاص برای جمع مؤمنان و صالحان، تعلیم و تربیت اسلامی و اخلاق اسلامی و آمادگی جامعه برای ایستادگی، مقاومت، شور و نشاط، معنویت، جهاد و فداکاری دارد.

رئیس جمهور گفت: اگر خدای نکرده در مسجدی دیدید که در آن بوی وحدت به مشام نمی رسد و یا بالعکس بوی تفرقه می دهد، آن دیگر بر اساس تقوا ساخته نشده است و آن دیگر چیزی شبیه مسجد ضرار خواهد بود که فرمود مسجد ضرار مسجدی برای تفریق میان مؤمنین است.

روحانی افزود: امروز هم متاسفانه در گوشه و کنار دنیا داریم مسجدی که خطیب و امامش از تفرقه بین مسلمانان سخن بگوید و مذهب پرافتخار شیعه و شیعیان را کفر و کافر معرفی کند.

وی گفت: هنوز هم متاسفانه در گوشه و کنار دنیا مساجدی داریم که خطبه ها ، سخنان، محورها و سخنهایش برای تفرقه میان فرقه‌های اسلامی و پیروان اهل بیت، شیعه و اهل سنت است.

رئیس جمهور در ادامه افزود: متاسفانه امروز مساجدی در دنیا داریم که در آن افرادی پرورش می‌یابند که در نهایت به خشونت و افراط و کشتن مردم افتخار می کنند و آن را راه جهاد اسلامی، به‌دروغ لقب می دهند.

روحانی گفت: مسجدی ، مسجد واقعی است که مسجد علم و تعلیم و تربیت باشد ، مرکز رحمت ، برادری و وحدت میان مسلمانان باشد از آن مسجد مقاومت ، ایستادگی بر می خیزد نه ظلم و تجاوز و خشونت و تفرقه.

رئیس جمهور افزود: مسجد مکان سیاست اسلامی نیز هست همانطور که در نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی مساجد پیشتاز نهضت بودند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.