کد خبر : 836
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 فروردین 1394 - 14:38

داریوش قنبری در بازار عجیب وکیل الدوله های سابق

داریوش قنبری در بازار عجیب وکیل الدوله های سابق

درخواست ها و تذکر ها افاقه نکرد. برای نمایندگان مجلس در بر همان پاشنه سابق می چرخد. پا در یک کفش کرده اند تا همه وزرا را مقابل مجلس به صف کنند و یک به یک به آن ها کارت زرد بدهند. “عجیب آنکه همان وکیل الدوله های سابق که در طول دوران دولت نهم

7115022-180x120-cropped[1]

درخواست ها و تذکر ها افاقه نکرد. برای نمایندگان مجلس در بر همان پاشنه سابق می چرخد. پا در یک کفش کرده اند تا همه وزرا را مقابل مجلس به صف کنند و یک به یک به آن ها کارت زرد بدهند.

“عجیب آنکه همان وکیل الدوله های سابق که در طول دوران دولت نهم و دهم چشم بر عملکردهای نامطلوب دولت بسته بودند در کمتر از ۵ ماه از عمر دولت یازدهم حجمی از سوال از وزرا را مطرح کرده اند که بی سابقه است.”
دیروز سومین وزیر دولت روحانی هم کارت زرد گرفت. علی جنتی برای پاسخ به سوال حمید رسایی، از نمایندگان حامی دولت احمدی نژاد و عضو جبهه پایداری و فراکسیون اصولگریان در مجلس حاضر شد اما پاسخ های او نه رسایی را قانع کرد و نه ۱۰۵ نمانیده دیگر.

پیش از این نیز وزیر اقتصاد و علوم هم با پاسخ خود نتوانستند نمایندگان عضو فراکسیون اصولگریان را راضی کنند و آن ها نیز کارت زرد گرفتند.

چهارمین کارت زرد دولت احتمالا همین هفته آینده صادر می شود، آن هم به وزیر اطلاعات . مقدمات صدور این کارت هم در اردوگاه فراکسیون اصولگریان در حال آماده شدن است.

محمود علوی وزیر اطلاعات قرار است به زودی برای پاسخ به سوال این بار هم حمید رسایی در صحن علنی حاضر شود. دیروز رسایی از پاسخ علوی در خصوص شنود از سید محمد خاتمی در کمیسیون امنیت ملی قانع نشد. بر این اساس طرح سوال او از وزیر به صحن علنی ارسال شد تا در صورت قانع نشدن رسایی و سایر نمایندگان وزیر اطلاعات چهارمین کارت زرد دولت روحانی را دریافت کند.

جبهه پایداری در تقابل با دولت به دنبال ناامیدی مردم است
نماینده سابق مجلس با تاکید بر اینکه سمت و سوی کارت های زرد نمایندگان مجلس سیاسی است هیچ تردیدی نیست گفت: دولتی که هنوز عمر زیادی از آن نگذشته است تا مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد با توجه به اینکه حتی برخی وزرا تنها دو ماه است که سر کار آمده اند انصاف نیست که با این حجم از سوال و تذکر مواجه شوند.

داریوش قنبری با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو گفت: بنده در اصل موافق استفاده از ابزارهای نظارتی همچون تذکر، طرح سوال و استیضاح در راستای دفاع از منافع ملت هستم اما آنچه که مشخص است کارت زرد نمایندگان مجلس به وزرای دولت یازدهم در راستای دفاع از منافع ملت نیست بلکه بر خلاف آن است.

وی با تاکید بر اینکه دولت به این دلیل از سوی نمانیدگان مجلس مورد مواخذه قرار می گیرد چون در حال پیگیری خواست های مردم است گفت: در انتخابات ۲۴ خرداد مردم خواسته هایی داشتند که در راستا آن خواسته ها تغییر و تحولاتی انجام گرفت. در حالی که وکیل الدوله های سابق می خواهند دولت جدید سرکار بیاید اما منصوب دولت احمدی نژاد هم در سمت های خود باقی بماند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه گله گذاری های نمایندگان از تغییر و تحولات مدیریتی دولت در طرح سوال ها از وزرا تاثیرگذار بوده است گفت: واقعیت این است که ما شاهد تقابل مجلس با دولت نیستیم بلکه شاهد تقابل برخی نمایندگان مجلس با اکثریت مردم هستند.

وی افزود: نمایندگان عضو جبهه پایداری با این تقابل می خواهند مردم را از حضور و مشارکتشان در انتخابات ناامید کنند تا بازهم در انتخابات مجلس آینده یک نوع مشارکت حداقلی شکل بگیرد و آن ها بتوانند در سایه این انتخابات همچون گذشته با چیزی حدود ۱۲۰ هزار رای از حوزه انتخابیه ای مثل تهران با ۱۲ میلیون نفر جمعیت وارد مجلس شوند.

قنبری با تاکید بر اینکه نمایندگان عضو جبهه پایداری در مجلس قصد انتقام گرفتن از رای مردم به حسن روحانی را دارند گفت: جای تاسف دارد که این عده قلیل در مجلس می توانند اکثریت را با خود همراه کنند و زمینه صدور کارت زرد به وزرا را فراهم کنند.

وی در خاتمه گفت: باید عقلای مجلس وارد عمل شوند و راه اکثریت مجلس را از تندرو های عضو جبهه پایداری جدا کنند و اجازه ندهند این عده چوب لای چرخ دولت و در اصل ملت بگذارند و روند اداره امور در کشور را مختل کنند.
سوال از وزرا برای تسویه حساب با دولت
یک فعال سیاسی اصولگرا نیز دربار طرح سوال از وزرا گفت: با یک نگاه کوتاه به ادوار مجلس آنچه بیش از پیش مشهود است نوعی افراط و تفریط در عملکرد جریانات سیاسی در مجلس است. که این افراط و تفریط همواره مورد اعتراض اعتدالگرایان بوده است.

حسین کنعانی مقدم با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو گفت: یک زمانی اعتراض این بود که چرا مجلس تا این اندازه تابع دولت است و برخی نمایندگان مجلس به جای آنکه وکیل المله باشند و حقوق مردم را پیگیری کنند وکیل الدوله هستند.

وی افزود: در مجلس اعتراض ما این بود که نمایندگان مجلس باید بر اساس جایگاه مجلس علاوه بر اینکه باید به دنبال رفع مشکلات کشور باشند باید در چارچوب وظایف نظارتی همچون تذکر، سوال و استیضاح از حقوق مردم دفاع کنند و مانع از انحراف دولت شود که متاسفانه این عدم عمل به وظیفه آثار نامطلوبی به جا گذاشت.

کنعانی مقدم ادامه داد: عجیب آنکه همان وکیل الدوله های سابق که در طول دوران دولت نهم و دهم چشم بر عملکردهای نامطلوب دولت بسته بودند در کمتر از ۵ ماه از عمر دولت یازدهم حجمی از سوال از وزرا را مطرح کرده اند که بی سابقه است.

وی افزود: بنابراین به نظر می رسد که افرادی که سردمدار طرح سوال از وزرا شده اند اهداف سیاسی و جناحی دارند و در راستای حفظ منافع جناح خودشان ابزارهای نظارتی را به کار می گیرند به گونه ای که اگر دولت از جناح سیاسی خودشان باشد از این ابزار استفاده نمی کنند و اگر از جناح خودشان نباشد در به کار گیری این ابزار ها اصراف و افراط می کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه سوالاتی نمایندگان از وزرای دولت یازدهم مطرح می کنند که در نهایت سه سوال آن منجر صدور کارت زرد شده است جنبه سیاسی دارد گفت: بخشی از این سوالات در راستای تبلیغات زودرس برای انتخابات آینده مجلس است در حالی که نمایندگان باید دقت داشته باشند که ورود کشور به انتخابات زودرس می تواند آثار بدی را به جا بگذارد.

وی افزود: نمایندگانی که باطرح سوال های مکرر سعی در فعال نشان دادن خود به موکلانشان هستند تا انتخابات آینده مجلس برای خود رای جمع کنند بدانند با این راهی که پیش گرفته اند نمی توانند به قسمی که در برابر قرآن خورده اند تا آخرین لحظه نمایندگی پیگیر منافع ملت و نظام باشند وفادار بمانند.

کنعانی مقدم ادامه داد: به نظر می رسد جریانات دخیل در طرح سوال از وزرا به این دلیل طرح سوال و کارت زرد به وزرا را در دستور کار قرر داده اند که چون نتوانسته اند در ترکیب تعیین مدیران در سطح عالی یعنی وزرا، میانی یعنی استانداران و بالطبع خرد تاثیرگذار باشند بر همین اساس تلاش دارند به این روش یک نوع گروکشی کنند و با دولت تسویه حساب داشته باشند.

این فعال سیاسی اصولگرا در خاتمه گفت: اگر قرار باشد طرح سوال نمایندگان از وزرا به ایجاد خستگی در مسوولان و ایجاد ناامیدی در بین مردم و خودنمایی سیاسی برای کسب آرا در انتخابات آینده مجلس تبدیل شود، شان مجلس و نمایندگی آسیب می بیند. بنابراین بهتر است نمایندگان مجلس امیال سیاسی و جناحی خود را در احزاب و بیرون از مجلس دنبال کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.