کد خبر : 14698
تاریخ انتشار : شنبه 20 آذر 1400 - 20:14

اعتماد به نفس و تقویت خودباوری

اعتماد به نفس و تقویت خودباوری

اغلب مردم معنای واقعی کلمه ی «اعتماد به نفس» را به خوبی درک نمی کنند… به همین دلیل آن نوع از اعتماد به نفس وخودباوری را که مطلوب و مورد نظرشان است در زندگی تجربه نمی کنند چون فکر می کنند اعتماد به نفس یعنی اینکه ایمان و اعتماد به موفقیتهایی که در کارها به

اغلب مردم معنای واقعی کلمه ی «اعتماد به نفس» را به خوبی درک نمی کنند… به همین دلیل آن نوع از اعتماد به نفس وخودباوری را که مطلوب و مورد نظرشان است در زندگی تجربه نمی کنند چون فکر می کنند اعتماد به نفس یعنی اینکه ایمان و اعتماد به موفقیتهایی که در کارها به دست می آورند. در صورتی که اعتماد به نفس واقعی و حقیقی آن است که قبل از اینکه در کاری موفق شویم نوعی اعتماد به توانایی خود برای انجام آن کار داشته باشیم. اعتماد به نفس چیست؟ «عزت نفس» یعنی میزانی از ارزش که برای خود قائل هستید، یک منبع انرژی است. یک چتر وسیعی است که «اعتماد به نفس» زیر سایه آن است. اعتماد به نفس یعنی دیدن خود به عنوان فردی توانا با کفایت دوست داشتنی و منحصربه فرد. کفایت یعنی توانایی که درحد کافی وتسلط بر امور باشد. منحصر به فرد یعنی با توجه و در نظر گرفتن تفاوتهای فردی. اعتماد به نفس باور شخصی شماست نسبت به روح خودتان به عنوان یک انسان. به تعبیر دیگر اعتماد به نفس یعنی آن احساس و شناختی که از توانایی ها و محد ودیت های بیرونی ودرونی خود دارید. بنابراین وقتی که اعتماد به نفس وخودباوری خود را براساس آن که و آن چه به راستی هستید و نه براساس موفقیتها و دستیا بی ها یا شکست ها و ناکامی های خود بنا می کنید چیزی را در خود خلق می نمایید که هیچ کس و هیچ چیز یارای گرفتنش را از شما نخواهد داشت. حال با توجه به مفاهیم بالا می توان گفت که اعتماد به نفس واقعی همواره در درون خود شما تولید می شود نه از بیرون. اعتماد به نفس واقعی زاییده ی تعهد شما به خودتان است. این تعهد که هرچه لازم باشد انجام خواهید داد تا به خواسته ها و نیازهایتان برسید. اعتمادبه نفس حقیقت این نیست که نترسیم. بلکه آن است که بدانید و مطمئن باشید با اینکه می ترسید، بی گمان دست یه عمل خواهید زد.
انواع اعتماد به نفس!!! -اعتماد به نفس رفتاری -اعتماد به نفس احساسی، عاطفی -اعتماد به نفس روحی و معنوی اعتماد به نفس به منظور آنکه اقتدار شخصی لازم را به دست آورده و رضایت و غنایی که استحقاقش را دارید، تجربه کنید، به هر سه نوع اعتماد به نفس نیاز دارید. اعتماد به نفس رفتاری، به معنای قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام دادن کارهاست. از کارهای ساده گرفته تا کارهای سخت همانند جامه عمل پوشاندن به رویاهایتان. این همان نوع از اعتماد به نفس است که مورد نظر اغلب ماست. اعتماد به نفس احساسی و عاطفی به معنای توانایی در تسلط و به کنترل درآوردن دنیای احساس و عواطف شماست. اینکه بدانید چه احساساتی دارید، معنای آنها را بفهمید و بتوانید انتخابهای احساسی درست بکنید و از خود در مقابل درد و رنج روحی و لطمه ها و صد مه های عاطفی محافظت کنید و بدانید چگونه روابطی صمیمی، سالم و ماندگار خلق نمایید. سومین نوع از اعتماد به نفس که مهم ترین آنها می باشد، اعتماد به نفس روحی و معنوی است. این نوع از اعتماد به نفس همانا اعتماد و ایمان شما به جهان هستی وکل آفرینش و موجودات است. این ایمان روحی که زندگی، هدف و نهایتی مثبت را در پی خواهد داشت و شما به خاطر هدفی این جا هستید و زندگی 70- 80- 90 ساله تان بر روی این کره خاکی هدف و مقصودی را دنبال می کند. اعتماد به نفس آن است که باور داشته باشید می توانید وتوانایی آن را دارید که تمام توانتان را به کار بگیرید و شرایط و اوضاع زندگی را آنگونه که مطلوب و دلخواه شماست، تغییر دهید. تا بدین جا سعی کنید با توجه به اطلاعاتی که بدست آورده اید شمایی کلی از خود و توانمندیهای خود بدست آورید و خود واقعی خود را پیدا کنید.
گردآوری: غلامرضا میرزائی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مرتضی امیری دوشنبه , 18 مهر 1401 - 18:49

اعتماد به نفس نیازمند آموزش همگانی است