کد خبر : 1590
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 خرداد 1394 - 5:40

آخرین اخبار از نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه

آخرین اخبار از نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه

نتایج شمارش آرای انتخابات پارلمانی ترکیه نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه، که از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور حمایت می کند، اکثریت خود را در پارلمان از دست داده است.

آخرین اخبار از نتایج انتخابات ترکیه
شکست اردوغان و پیروزی چشم‌گیر کردها در انتخابات پارلمانی ترکیه
نتایج شمارش آرای انتخابات پارلمانی ترکیه نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه، که از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور حمایت می کند، اکثریت خود را در پارلمان از دست داده است.

141875[1]

درحالی که ۹۹ درصد آرا شمارش شده، حزب عدالت و توسعه تنها ۴۱ درصد آرا را به دست آورده است.

به این ترتیب حزبی که برای ۱۳ سال تحت هدایت اردوغان بلامنازع به نظر می‌رسید اکنون ممکن است برای تشکیل دولت به تقلا بیافتد و به فکر ائتلاف باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه تلویزیونی تی آر تی ترکیه، حزب چپ‌های دموکراتیک مردم (HPD) که از حمایت کردها برخوردار است، حدود ۱۳ درصد آرا را به دست آورده که بیش از ۱۰ درصد آرای لازم برای حضور در مجلس قانون گذاری ترکیه است. این حزب مدافع حقوق کردها برای اولین بار به پارلمان راه می یابد.

تا کنون ۹۹ درصد آرا شمارش شده و حزب عدالت و توسعه کمتر از ۴۲ درصد آرا را به دست آورده است.

با توجه به این نتایج، اردوغان ناچار خواهد شد که برنامه تغییر قانون اساسی را که به دنبال اجرای آن در صورت پیروزی انحصاری در انتخابات بود، کنار بگذارد.

برنامه تغییر قانون اساسی، قرار بود اختیارات رئیس جمهور را در حکومت ترکیه افزایش دهد و این کشور را به یک نظام “ریاستی” تبدیل کند که در آن اختیارات اصلی اجرایی با شخص رئیس جمهور باشد.

برای تصویب این تغییر در پارلمان ترکیه، رجب طیب اردوغان به دو سوم آرای نمایندگان احتیاج داشت.

احمد داوداغلو نخست وزیر ترکیه در اظهاراتی که ظاهرا به معنی پذیرش این نتایج بود گفت: “تصمیم مردم درست ترین تصمیم است.”

مارک لوئن خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که این شروع یک عصر تازه سیاسی در ترکیه و ضربه ای سخت به رئیس جمهوری است که باعث تفرقه ملی شده است.

مارک لوئن می نویسد: در منطقه خاورمیانه، ترکیه اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین مسیری که انتخاب می کند، ماهیت دموکراسی‌اش و رهبرانی که سر کار می آورد، جملگی دارای پیامدهایی ورای مرزهای این کشور هستند.

وی ادامه داد، حزب دموکراتیک خلق ها (HPD) علاوه بر آرای کردها، شعارهایی برای جذب چپگرایان و مخالفان سرسخت اردوغان در زمینه برابری، حقوق همجنسگرایان و نگرانی های زیست محیطی داد.

گفته می شود که فضای حاکم بر مقر حزب عدالت و توسعه فضای سرخوردگی و یاس است و در مقابل خبر عبور حزب عمدتا کردی اچ دی پی از حد نصاب لازم برای ورود به پارلمان برای اولین بار باعث شادمانی هوادارانش شده است.

سیری ثریا اوندر معاون حزب گفت: “این یک پیروزی برای دموکراسی در برابر فساد سیاسی بود… پیروزی صلح بر جنگ.”

رهبر اچ دی پی روز یکشنبه ائتلاف با عدالت و توسعه را مردود دانست و گفت که نتیجه انتخابات به بحث درباره تبدیل به یک نظام ریاست جمهوری پایان می دهد.

صلاح الدین دمیرتاش در یک کنفرانس خبری در استانبول گفت: “با این انتخابات بحث درباره ریاست جمهوری و دیکتاتوری در ترکیه به پایان رسیده.”

عدالت و توسعه که برای تشکیل دولت ۱۷ کرسی کم دارد اکنون باید به فکر تشکیل یک دولت اقلیت یا ائتلاف با سایر احزاب باشد.

براساس پیش بینی شبکه های تلویزیونی ترکیه، سهم حزب عدالت و توسعه احتمالا ۲۵۸ کرسی در پارلمانی که ۵۵۰ کرسی دارد خواهد بود و پس از آن حزب مخالف جمهوری خلق (سی اچ پی) و حزب حرکت ملی (ام اچ پی) قرار می گیرند.

انتظار می رود که حزب اچ دی پی ۷۵ تا ۸۰ کرسی کسب کند.

مراد کارایالسین رئیس حزب جمهوری خلق گفت که نتایج رد آشکار تلاش آقای اردوغان برای افزایش اختیاراتش است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.