خانه / اجتماعی / معاون بهداشت وزارت بهداشت: اعلام پروتکل برگزاری مراسم شب‌های قدر در مساجد/ الزام حضور کلیه افراد در محل برگزاری مراسم با ماسک و دستکش

معاون بهداشت وزارت بهداشت: اعلام پروتکل برگزاری مراسم شب‌های قدر در مساجد/ الزام حضور کلیه افراد در محل برگزاری مراسم با ماسک و دستکش

معاون بهداشت وزارت بهداشتعلیرضا رییسی در نامه‌ای به رییس سازمان تبلیغات اسلامی، رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور و روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کشور، پروتکل چگونگی برگزاری مراسم معنوی شب‌های قدر در مساجد را اعلام کرد. به گزارش وبدا، در بخشنامه اعلام شده از سوی دکتر علیرضا رییسی، آمده است: «با توجه به فرا رسیدن شب‌های معنوی قدر، اهمیت برگزاری دعا و نیایش در این شب‌ها و فرمایشات مقام معظم رهبری در ستاد ملی مبارزه با کرونا، همچنین براساس جلسه مورخ ۹۹.۲.۲۱ مقرر گردید که مراسم مذکور ضمن رعایت کامل و دقیق راهنما‌های بهداشتی و فاصله گذاری در مساجد و اماکن برگزاری مراسم شب قدر با رعایت موارد زیر نیز می‌تواند صرفا برای این شب‌ها برگزار گردد:
۱. اولویت برگزاری مراسم در فضای باز مساجد با رعایت فاصله حداقل یک متر می‌باشد.
۲. در صورت عدم وجود فضای باز برگزاری مراسم در داخل شبستان مساجد با ۲۵ درصد ظرفیت به حالت صف نماز و رعایت فاصله حداقل یک متر می‌تواند انجام شود.
۳. رعایت تهویه مناسب در محل‌های بسته مانند شبستان الزامی است.
۴. اطلاع رسانی از سوی هیات امنای مساجد و بسیج محل مبنی بر عدم حضور بیماران خاص و بیماری‌های زمینه‌ای با ریسک بالا و همچنین کودکان و سالمندان در مراسم صورت پذیرد.
۵. از هر گونه پذیرایی و توزیع نذورات جدا خودداری شود.
۶. مدت زمان برگزاری مراسم حداکثر دو ساعت باشد.
۷. جلسات مداحان مشهور می‌تواند در فضا‌های باز مانند ورزشگاه‌ها با محدودیت ۲۵ درصد ظرفیت با رعایت فاصله گذاری اجتماعی می‌تواند برگزار شود.
۸. برگزاری مراسم در مساجدی که طبق راهنمای فاصله گذاری حداقل امکانات را ندارد خودداری شود.
۹. هیات امنا، روحانی مساجد و بسیج مسوول نظارت و حسن اجرای برنامه در مساجد می‌باشند.
۱۰. مرکز امور مساجد هماهنگی لازم را با مساجد در جهت اجرای راهنما‌های بهداشتی و مفاد این نامه را داشته باشند.
۱۱. حضور کلیه افراد در محل برگزاری مراسم باید با ماسک و دستکش باشد.
۱۲. افراد شرکت کننده لازم است سجاده، مهر، قرآن و مفاتیح و چادر نماز شخصی (مخصوص بانوان) خود را همراه بیاورند.
۱۳. دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی از طریق معاونت‌های محترم بهداشتی دانشگاه نسبت به نظارت دقیق و تشدید بازرسی اقدام نمایند.
۱۴. برگزاری مراسم مذکور در استان‌های شدیدا درگیر از جمله خوزستان مشمول این بخشنامه نمی‌شود و در این استان‌ها از برگزاری مراسم خودداری شود.»

درباره‌ی ilam

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>