خانه / برگزیده ها / مردم سالاری/پايان نگارش متن نهايي توافق هسته‌اي در سطح کارشناسي

مردم سالاری/پايان نگارش متن نهايي توافق هسته‌اي در سطح کارشناسي

گروه سياسي: در حاليکه بازار مذاکرات دوجانبه و چند‌جانبه در هتل کوبورگ وين داغ است محمد جواد ظريف وزيرامور خارجه در نخستين روز از وقت اضافي يا به گفته منابع آمريکايي و اروپايي « تمديد هفت روزه» توافق ژنو، ششمين نشست خود را با جان کري وزير خارجه آمريکا برگزار کرد.ماراتن مذاکرات هسته‌اي در وين به آخر خط نزديک شده است و تمام طرف‌هاي شرکت کننده در آن براي امضاي سند توافق جامع آماده مي‌شوند و اگر طرف غربي با دوري از زياده خواهي فقط مواضع سنجيده اتخاذ کند، امضاي اين سند ممکن خواهد شد.مذاکرات جاري هسته‌اي ايران و شش کشور عضو گروه 1+5 در وين از سطح مديران سياسي وزارتخانه‌هاي خارجه به وزراي خارجه ارتقا يافت و اين امر حاکي از نزديک شدن بيش از پيش به توافق جامع است.به گزارش ايرنا مطابق برنامه زماني موجود، طرف‌هاي مذاکره کننده ايراني و گروه 1+5 مي‌بايست تا پايان ديروز سند توافق جامع را تاييد مي‌کردند اما تمديد يک هفته اي انجام گرفته فرصت بيشتري را براي چانه زني‌هاي نهايي ايجاد کرده است.منابع آگاه از تلاش ايران و 1+5 براي به نتيجه رساندن مذاکرات هسته‌اي تا روز يکشنبه خبر دادند.اين منابع در گفتگو با «انتخاب» به وين، اظهار داشتند: احتمال دارد که وزراي خارجه روز پنج شنبه تشکيل جلسه دهند، اين البته بستگي به آن دارد که وضعيت مذاکرات به چه شکل پيش برود.به گفته اين منابع، طرفين اميدوارند که تا روز يکشنبه مشکلات عمده را حل کرده و نتيجه کار را به پايتخت‌هايشان ببرند.اين منابع افزودند: بنابراين اين احتمال وجود دارد که تمامي‌وزراي خارجه از جمله دکتر ظريف روز يکشنبه به پايتخت‌هايشان بازگردند.با اين حال يک منبع مطلع ديگر به انتخاب گفت: وزرا در صورتي به پايتخت‌هايشان باز مي‌گردند که اختلاف خاصي باقي مانده باشد، چراکه آنها از جانب پايتخت‌هايشان اختيار تام براي اعلام حصول توافق دارند.براساس اين گزارش، آخرين اخبار حکايت از سفر يوکيو آمانو مدير کل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به تهران براي تسريع روند حل مسائل فني از جمله PMD دارد.گفتني است لوران فابيوس وزير خارجه فرانسه پنج شنبه به وين باز مي‌گردد و با همتايان ايراني، چيني و آمريکايي خود ديدار و گفت و گو خواهد کرد.گفت و گو با محمد جواد ظريف، جان کري و وانگ يي از برنامه‌هاي فابيوس در بازگشتش به وين است.

يک عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته‌اي کشورمان درباره تمديد مذاکرات گفت: چون مذاکرات به پايان نرسيده و از طرفي مهلت ما به پايان رسيد تصميم همه اين است که براي هفت روز بيشتر در وين بمانند و اين مذاکرات را به سرانجام برسانند.به گزارش ايسنا، سيدعباس عراقچي در گفت‌وگويي افزود: از آنجا که تحريم‌هايي که تعليق شده بودند طبق قوانين به صورت اتوماتيک بر مي‌گشت، بنابراين اروپا و آمريکا ناچار بودند به طور رسمي مذاکرات را تمديد کنند. ولي براي اينکه احساس اينکه دوباره براي چند ماه مذاکرات تمديد شده، پيش نيايد صرفا براي هفت روز توافق ژنو تمديد شد و به آژانس هم اعلام شد که براساس توافق ژنو به وظايف خودش ادامه دهد.وي گفت: مذاکرات در اين چند روز ادامه پيدا خواهد کرد تا انشاءالله به سرانجام برسد، اما ما هنوز در موقعيتي نيستيم که به صراحت بگوييم اين مذاکرات قطعا به سرانجام نهايي خودش به عنوان يک توافق يا عدم توافق مي‌رسد.عراقچي افزود: بعضي مسائل اختلافي هنوز وجود دارد که در مورد آنها توافق حاصل نشده و بعضي از متون هست که هنوز نوشته نشده، در حقيقت داريم شبانه‌روزي روي آنها کار مي‌کنيم.وي گفت: همه هيئت‌ها و ايران دارند با جديت روي اين متون کار مي‌کنند همه جدي هستند، فضاي مثبتي بر اين مذاکرات حاکم است، روحيه رفتن به جلو در همه هيئت‌ها وجود دارد ولي اين معنايش اين نيست که هيئت‌ها از جمله خود ما حاضر هستيم به هر قيمتي توافق بکنيم.اين عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته‌اي ايران که با خبرنگار واحد مرکزي خبر گفت‌وگو مي‌کرد، گفت: توافق حتما بايد يک توافق خوب باشد و توافق خوب توافقي است که اصول و چارچوب‌ها و خطوط قرمزي که بويژه توسط مقام معظم رهبري ترسيم شده در آن رعايت شود و در آن صورت است که به توافق رضايت خواهيم داد.

پايان نگارش متن توافق در سطح کارشناسي

يک منبع نزديک به هيات مذاکره کننده ايران از پايان کار نگارش متن توافق احتمالي در سطح کارشناسي خبر داد.به گزارش ايلنا، اين منبع در مصاحبه با خبرگزاري صدا و سيما در وين گفت: متن توافق احتمالي با پرانتزها و اختلاف‌هاي موجود قرار است در سطح معاونان بررسي شود تا پس از آن براي تصميم‌گيري در اختيار وزيران امور خارجه کشورهاي 1+5 با ايران قرار گيرد.براساس اعلام منابع غربي قرار است امروز وزيران خارجه فرانسه و چين به وين بيايند و فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به جمع مذاکره کنندگان بپيوندد.هرچند درباره ورود وزير خارجه انگليس به وين خبري منشتر نشده اما گفته مي‌شود قرار است امروزجلسه‌اي در سطح وزيران امور خارجه ايران و 1+5 برگزار شود.مهمترين موضوع باقيمانده در مسير رسيدن به توافق، لغو همه تحريم‌هاست.چنانچه نتيجه اين نشست در بحث نزديک کردن مواضع به يکديگر موفق باشد، مي‌تواند در رسيدن به توافق تاثيرگذار باشد.گفته مي‌شود مهمترين موضوع باقيمانده در مسير رسيدن به توافق لغو همه تحريم‌هاست که بايد اجراي تعهدات ايران برداشته شود، اما نداشتن جدول زمان‌بندي و نبود اعتماد به يکي از موانع بر سر راه توافق تبديل شده است.تحقيق و توسعه فعاليت‌هاي هسته‌اي و دسترسي‌ها و بازرسي‌ها از مراکز نظامي هم دو موضوع مهمي است که هنوز راهکاري براي آن پيدا نشده است.هر چند گفته مي‌شود راه‌حل‌ها و فرمول‌هايي ارائه شده و طرف‌هاي مختلف در حال بررسي اين راه حل‌ها هستند تا ببينند آيا مي‌توان با اين راه حل‌ها ديدگاه همه طرف‌ها را براي رسيدن به توافق جلب کرد يا نه.

ما منطق لوزان را دنبال مي‌کنيم

معاون وزير امور خارجه کشورمان نيز گفت: هنوز موضوعات حل نشده‌اي درباره مساله مربوط به برنامه هسته‌اي و تحريم‌ها وجود دارد.به گزارش ايسنا، مجيد تخت‌روانچي، مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران در گفت‌وگو با بولتن دانشمندان هسته‌اي آمريکا در پاسخ به سوالي درباره اين که طرف غربي در مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 موارد جديدي را به اين مذاکرات افزوده و اين که آيا همه طرف‌ها هنوز در چارچوب تفاهم لوزان گفت‌وگو مي‌کنند يا نه؟ افزود: آن چه ما در لوزان به دست آورديم يک تفاهم بود نه توافق، راه‌حلي براي پايان دادن به برخي اختلافات. اينجاست که تفاوت وجود دارد. ما زيرچتر اين تفاهم کلي کار کرديم اما بايد بگويم که در لوزان زمان کافي براي پرداختن به جزييات نداشتيم.معاون وزير امور خارجه کشورمان ادامه داد: بنابراين ما و ديگر شرکاي‌مان تلاش کرده‌ايم تا ببينيم مي‌توانيم مسائلي که براي هر دو طرف اهميت دارد را حل کنيم يا نه؟ زماني که شما درباره کليات صحبت مي‌کنيد مي‌توانيد با سرعتي کم‌تر يا بيش‌تر اعلام موافقت کنيد اما وقتي وارد جزييات مي‌شويد به زمان بيش‌تري نياز داريد. برخي مواقع لازم است که پافشاري کنيد. بنابراين کار ساده‌اي نيست که به سرعت به پايان همه چيز دست يابيد. اما ما منطق لوزان را دنبال مي‌کنيم.تخت‌روانچي درباره موضوعات حل نشده و اين که آن‌ها بيشتر سياسي هستند يا فني؟ بيان کرد: بايد بگويم هر دو. مسائلي مربوط به هر دو جبهه وجود دارد. از آن‌جايي که در مرحله حساسي قرار داريم من نمي‌خواهم وارد جزييات شوم. اما در خصوص هر دو موضوع اصلي يعني هسته‌اي و تحريم‌ها هنوز مسائل فني براي حل شدن وجود دارد. صادقانه بايد بگويم که علاوه بر اين، تصميمات سياسي نيز بايد اتخاذ شوند.

5 دليل آمريکا براي حمايت از توافق هسته‌اي با ايران چيست؟

مخالفان توافق هسته‌اي پيشنهادي جايگزين براي محدود کردن برنامه هسته‌اي ايران ارائه نمي‌دهند اما برخي معتقدند به 5 دليل عمده بايد از توافق هسته‌اي با ايران حمايت کرد.به گزارش تسنيم، سي‌ان‌ان در مطلبي به بررسي موضع مخالفان و موافقان توافق هسته‌اي ايران پرداخته است. به اعتقاد نويسنده يادداشت 5 دليل براي حمايت از توافق هسته‌اي ايران و 1+5 وجود دارد. دو هدف عمده اين توافق ممانعت از دستيابي ايران به بمب هسته‌اي و جلوگيري از ايجاد يک جنگ خطرناک با ايران است. بازرسي‌ها از تاسيسات هسته‌اي ايران عملا ساخت بمب براي ايران را غيرممکن خواهد ساخت.از سوي ديگر اين توافق احتمال آغاز يک جنگ با ايران را از بين خواهد برد زيرا درصورت شکست مذاکرات توانايي برنامه هسته‌اي ايران به تهران اجازه خواهد داد تا به گزينه تسليحات نظامي نزديکتر شود. اين مسئله باعث افزايش احتمال حمله نظامي اسرائيل و آمريکا به اهداف ايران و به تعويق انداختن سرعت رشد برنامه هسته‌اي ايران براي چندين سال خواهد شد.به اعتقاد نويسنده نتيجه ديگر توافق باعث ايجاد فضايي آزاد براي جوانان در ايران خواهد شد که همواره به دنبال تغييرات سياسي و اصلاحات فرهنگي در کشور خود هستند.دليل چهارم براي حمايت از اين توافق فعاليت گروهي با نام داعش در منطقه خاورميانه است که براي هر دو کشور ايران و آمريکا تهديد به شمار مي‌رود. با وجود اين تهديد مشترک هيچ يک از طرفين قصد توسعه همکاري براي مقابله با اين گروه را تا زمان حل اختلافات هسته‌اي خود ندارند.آخرين دليل حمايت از اين توافق اين است که حل اختلافات هسته‌اي با ايران مي‌تواند گزينه‌هاي بيشتري را در منطقه مقابل آمريکا قرار دهد و ديگر نيازي به تکيه به کشورهاي سرکوبگر عربي مانند عربستان به هر بهايي نيست. همانطور که جرمي شاپيرو و ريچارد سوکولسکي اخيرا به آن اشاره کرده‌اند توافق ايران الزاما به معني رفع تمام اختلافات ميان ايران و آمريکا نيست بلکه مي‌تواند به معني پايان اعتماد يکجانبه آمريکا به عربستان باشد.

درباره‌ی ilam

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>