خانه / اجتماعی / علت مخالفت فرانسوی ها واعراب خلیج فارس باتوافق هسته ای

علت مخالفت فرانسوی ها واعراب خلیج فارس باتوافق هسته ای

سیروس ناصری در گفت و گو با «تابناک» تشریح کرد؛
علت مخالفت فرانسوی ها و اعراب حاشیه خلیج فارس با توافق هسته ای
مذاکرات هسته ای به روزهای حساس خودش نزدیک می شود. این موضوع را می توان در اظهار نظر تمام طرف های مذاکراتی به وضوح مشاهده کرد. اما در این میان تندروهای امریکایی و رژیم صهیونیستی تمام تلاش خودشان را انجام می دهند که از توافق جلوگیری کنند. در همین رابطه تابناک در گفت و گو با سیروس ناصری یکی از مذاکره کنندگان سابق هسته ای به این موضوع پرداخته است.
کد خبر: ۴۸۳۲۰۰تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ – ۱۸:۳۴ – 12 March 2015
مذاکرات هسته ای به روزهای حساس خودش نزدیک می شود. این موضوع را می توان در اظهار نظر تمام طرف های مذاکراتی به وضوح مشاهده کرد.

به گزارش «تابناک»؛ در حالی که احتمال توافق شدت گرفته است، تندروها و مخالفین توافق هسته ای در امریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی تمام تلاش خود را برای جلوگیری از یک توافق به کار می برند.

نتانیاهو به کنگره رفت و در آنجا به انتقاد از سیاست خارجی اوباما و توافق با ایران پرداخت. از سوی دیگر جان کری به سرعت بعد از اتمام آخرین دور مذاکرات به عربستان سفر کرد و در آنجا با وزرای خارجه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به گفت و گو پرداخت تا بتواند انها را نسبت به توافق هسته ای با ایران مجاب کند.

اما شاید مهمترین اقدام روزهای اخیر منتقدان توافق هسته ای را سناتورها در امریکا انجام دادند.47نفر از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی روز دوشنبه در نامه‌ای سرگشاده به مقامات ایران هشدار دادند که هرگونه توافق هسته‌ای میان آمریکا و ایران تنها تا پایان دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما دوام خواهد داشت.

سناتورهای آمریکایی در بخشی از این نامه خطاب به مقامات ایرانی نوشته‌اند: با توجه به مذاکرات هسته‌ای تیم مذاکره‌کنده هسته‌ای ایران با دولت آمریکا به نظر می‌رسد مقامات ایرانی با سیستم قانونی آمریکا به درستی آشنا نیستند. هرگونه توافقی در صورت عدم تایید کنگره عملی نخواهد شد و تنها در کاخ سفید باقی خواهد ماند.

نامه سناتورهای آمریکایی به مقامات ایرانی بی جواب نماند و وزیر امور خارجه کشورمان در همان روز در پاسخ به این نامه گفت: به اعتقاد ما، این نامه هیچ ارزش حقوقی ندارد و صرفاً یک ترفند تبلیغاتی است.

در همین ارتباط سیروس ناصری از مذاکره کنندگان پیشین هسته ای در گفت و گو با تابناک به بررسی مذاکرات هسته ای و بررسی علل مخالفت تندروهای امریکایی از این توافق پرداخته است.

به نظر شما امروز مذاکرات در چه مرحله ای است که همگان فضای مذاکرات را حساس قلمداد می کنند ؟

تمام علائم و شواهد حاکی از این است که طرفین به یک توافق نزدیک می شوند. این پیشرفت باعث می شود که زنگ خطر در مناطق و در عرصه هایی که مخالفین جدی توافق هسته ای حضور دارند به صدا دربیاید. مخالفان توافق هسته ای از تمام ابزارها از حرکات مختلف سیاسی،رسانه ای، تبلیغاتی، شانتاژ و حتی حرکت های غیر معمول و متعارف استفاده می کنند و به هر طریقی سعی کنند جلوی یک توافق را بگیرند.

سخنرانی جنجالی نتانیاهو در کنگره امریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟

شما واقعا برگردید به دو سال گذشته ؛ آیا کسی تصور می کرد که کشوری که در تقابل با امریکا هست و برنامه ها و اهداف و نظراتی را که دنبال می کند؛ اغلب در تعارض مستقیم با برنامه هایی است که امریکا دارد و قطعا در تقابل قطعی صهیونیست ها است. یک چنین کشوری بتواند در یک مجموعه ای مثل آمریکا تا این حد تفرقه ایجاد کند که رئیس جمهور امریکا در مقابل اعضاء کنگره و در مقابل رهبر صهیونیست ها به صراحت بایستد. من فکر می کنم چنین چیزی سابقه نداشته است.

آیا این اقدام نتانیاهو برای جلوگیری از توافق موثر خواهد بود؟

کسانی که دستی در عرصه سیاست دارند؛ می دانند که سخنرانی نتانیاهو در کنگره به هیچ وجه نمی تواند تاثیر مهمی در جریان مذاکرات داشته باشد. این حرکات نتانیاهو تبدیل به یک نمایش تکراری و یک تلاش مذبوحانه شده است. رفتار نخست وزیر رژیم صهیونیستی بیشتر به خاطر حفظ جایگاه و موقعیت داخلی است، وگرنه روشن است هرچه مخالفت ها شدیدتر می شود روند مذاکرات سرعت بیشتری به خود می گیرد. گویی طرفین احساس می کنند که باید به یک توافق برسند. حتی ممکن است این گونه مخالفت ها باعث اعتماد طرفین به یکدیگر شود. چون شعارهایی را که در جناح های مخالف وجود دارد را شاهد هستند و مقاومت دو گروه مذاکراتی در مقابل این همه فشارها را مشاهده می کنند.

در این میان ما شاهد هستیم که فرانسه نیز نقش صهیونیست ها و تندروها را در مذاکره بازی می کند. در همین راستا فابیوس وزرای خارجه غربی را به به پاریس دعوت کرد و اعلام کرد که تضمین های ایران برای توافق کافی نیست. نظر شما در ارتباط با نقش فرانسوی ها چیست؟

این که فرانسه در وضعیت فعلی بدترین موضع را در بین کشورهای 5+1 دارد؛ تردیدی نیست. این موضع گیری فرانسه چند دلیل دارد.

1- دلیل اول شخصی است. آقای فابیوس

درباره‌ی ilam

یک دیدگاه

  1. به ما ربطی ندارد

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>